WENTYLACJA

 

Dlaczego wentylacja mechaniczna?

 


Postęp technologiczny w budowie umożliwił wdrożenie na masową skalę technologii energooszczędnych eliminujących ucieczkę ciepła z budynków. Poprzez zastosowanie bardzo dobrej izolacji termicznej oraz szczelnych okien, jak również stosowanie materiałów umożliwiających szczelne połączenie stolarki okiennej i drzwiowej z przegrodami, uzyskano znakomite efekty energetyczne.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż poprawa energooszczędności budynku poprzez zwiększenie jego szczelności powoduje niemal całkowite zahamowanie działania „naturalnej” wentylacji grawitacyjnej.
Paradoksalnie im lepsza jakość zamontowanej stolarki tym gorsza wentylacja naturalna.
W efekcie przy prawidłowo zamontowanej nowoczesnej stolarce otrzymujemy pomieszczenie niemal hermetyczne, całkowicie pozbawione wentylacji.

wentylacja
wentylacja


Brak wentylacji powoduje wzrost stężenia niepożądanych substancji w powietrzu takich jak: dwutlenek węgla. Para wodna i substancje zapachowe, znacząco obniżające poziom komfortu.
Nadmiar wilgotności wywołuje zjawisko wykraplania się jej na ścianach, czego skutkiem jest rozwój grzybów i pleśni, niekorzystny dla zdrowia i destrukcyjnie wpływający na konstrukcję budynku.
Ponad to elementy wyposażenia pomieszczeń oraz materiały wykończeniowe takie jak: meble, wykładziny, farby, lakiery, tapety, tworzywa sztuczne itp. Wydzielają niewielki ilości toksycznych substancji, które w pomieszczeniach bez wentylacji, które w pomieszczeniach bez wentylacji dochodzą do stężeń niebezpiecznych dla zdrowia.
W takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymuszenie wymiany powietrza przez wentylację mechaniczną.
 

W związku z ogromnym postępem w obniżaniu strat ciepła przez przegrody budynku, procentowy udział zapotrzebowania energii na wentylację przekracza nawet 50%.

Dlatego aby uwolnić się od rozterek czy oszczędzać energię czy wentylować pomieszczenia zastosować należy urządzenia do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza zużytego usuwanego z budynku bez wzajemnego mieszania się.


 

wykres


Wydajności i ciśnienia dyspozycyjne central
Wykres wydajności powietrza sporządzony dla standardowych wielkości rozstawu płyt wymiennika ciepła.

 

oznaczenie

OZNACZENIA

 1. Krzyżowy wymienik ciepła
 2. wentylator nawiewny
 3. Wentylator wywiewny
 4. nagrzewnica elektryczna
 5. sterowanie elektryczne
 6. nawiew do pomieszczeń
 7. wywiew z pomieszczeń
 8. nawiew z czerpni
 9. wywiew do wyrzutni
 10. taca skroplin z odpływem
 11. filtr powietrza z czujnikiem zabrudzenia
 12. zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe

 

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 mikroklimat.com.pl

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.